SUNNIVA Balcony power station 920/800W 2 x 460Wp modules + Ecofl ow EFStreamMI800W + connection cable 5m + 2x 1m solar cable extensions
Brand: SUNNIVA
Price: €216,93
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5fb61a59-39e4-4f37-b5ef-f39ca1172208
Description
Overall Performance: 920 Watt
Output Power: 800 Watt
Direct to Alternate Current Conversion: yes
Nominal Power: 460 Wp
Dimensions (LxWxH): 1722 x 1134 x 35 mm
Dimension: 1722 x 1134 mm
Material Thickness: 35 mm
Operating Temperature: -40 - 85 °C
Types of Solar Cells: monocrystalline, bifacial
Zellen pro Modul: 108
Protection Class: IP68
Included in Delivery: EcoFlow PowerStream 800W
Interfaces: Wi-Fi, Bluetooth
Cable Length: 5 m
Weight per Collector: 21.3 kg
Note: Operating Temperature: -40 - 85
Specifications
| Number of Collectors | 2 |
|---|---|
| Overall Performance | 920 Watt |
| Output Power | 800 Watt |
| Direct to Alternate Current Conversion | yes |
| Nominal Power | 460 Wp |
| Dimensions (LxWxH) | 1722 x 1134 x 35 mm |
| Dimension | 1722 x 1134 mm |
| Material Thickness | 35 mm |
| Operating Temperature | -40 - 85 °C |
| Types of Solar Cells | monocrystalline, bifacial |
| Zellen pro Modul | 108 |
| Protection Class | IP68 |
| Included in Delivery | EcoFlow PowerStream 800W |
| Interfaces | Wi-Fi, Bluetooth |
| Cable Length | 5 m |
| Weight per Collector | 21.3 kg |
| Note | Operating Temperature: -40 - 85 |
Reviews
Just as advertised, very reliable
Arrived super quickly and works great 😊
Super satisfied 😊
Five stars
Quality is excellent. Worth every penny
Exactly what I was looking for
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Does the job perfectly... will be ordering more
Definitely worth the money
Perfect.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.