SUNNIVA 2000W Balkonkraftwerk BIFAZIAL FULLBLACK komplett (BKW2000-HM1500_fkt)
Brand: SUNNIVA
Price: €432,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3d0a80d2-b97b-4db7-9284-97f89a1e960f
Description
Komponenten: mit Solarmodul, mit Wechselrichter, mit Kabelset
Anzahl Kollektoren: 4
Gesamtleistung: 2.000 Watt
Gleich- in Wechselstrom Umwandlung: ja
Nennleistung: 500 Wp
Abmessungen (LxBxH): 1906 x 1134 x 30 mm
Abmessung (LxB): 1906 x 1134 mm
Materialstärke: 30 mm
Solarzellen-Typen: monokristallin, bifazial
Zellen pro Modul: 108
Schutzart: IP68
max. Ausgangsleistung: 1.500 W
Steckerart: Schuko-Stecker
verwendbar für: Balkongeländer, Flachdach, Gartenhaus
Specifications
| Achtung | Preise teilweise unter Anwendung des Nullsteuersatzes gemäß § 12 Abs. 3 Nr. 1 UStG. Bitte beachten Sie etwaige Angaben der Verkäufer. |
|---|---|
| Komponenten | mit Solarmodul, mit Wechselrichter, mit Kabelset |
| Anzahl Kollektoren | 4 |
| Gesamtleistung | 2.000 Watt |
| Gleich- in Wechselstrom Umwandlung | ja |
| Nennleistung | 500 Wp |
| Abmessungen (LxBxH) | 1906 x 1134 x 30 mm |
| Abmessung (LxB) | 1906 x 1134 mm |
| Materialstärke | 30 mm |
| Solarzellen-Typen | monokristallin, bifazial |
| Zellen pro Modul | 108 |
| Schutzart | IP68 |
| max. Ausgangsleistung | 1.500 W |
| Steckerart | Schuko-Stecker |
| verwendbar für | Balkongeländer, Flachdach, Gartenhaus |
Reviews
Works great, super happy!
Can't fault it, great price too
Solid product, arrived quickly
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
10 out of 10
Love how well made this is. Already recommended to my family.
cant fault it tbh
Love this! 😄
Spot on mate, spot on
Best thing I've bought in a while
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.