Sungrow Solar Array 3-Phase 14 x 380W 5,32 kW (24258)
Brand: Sungrow
Price: €1.543,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: dd676c8f-7f5b-4c2b-8fac-b5623bca64a2
Description
Overall Performance: 5,320 Watt
Direct to Alternate Current Conversion: yes
Nominal Power: 380 Wp
Nennspannung: 35 V
Leerlaufspannung: 42 V
Power Output (Max): 10.86 A
Kurzschlussstrom: 11.44 A
Operating Temperature: -40 - 85 °C
Dimensions (HxWxD): 1756 x 1039 x 35 mm
Dimension: 1756 x 1039 mm
Material Thickness: 35 mm
Type of Solar Cells: monocrystalline
Zellen pro Modul: 120
Included in Delivery: Sungrow SG.5.0RT, Amerisolar AS-6M120-HC Black 380Wp
Weight per Collector: 20 kg
Specifications
| Number of Collectors | 14 |
|---|---|
| Overall Performance | 5,320 Watt |
| Direct to Alternate Current Conversion | yes |
| Nominal Power | 380 Wp |
| Nennspannung | 35 V |
| Leerlaufspannung | 42 V |
| Power Output (Max) | 10.86 A |
| Kurzschlussstrom | 11.44 A |
| Operating Temperature | -40 - 85 °C |
| Dimensions (HxWxD) | 1756 x 1039 x 35 mm |
| Dimension | 1756 x 1039 mm |
| Material Thickness | 35 mm |
| Type of Solar Cells | monocrystalline |
| Zellen pro Modul | 120 |
| Included in Delivery | Sungrow SG.5.0RT, Amerisolar AS-6M120-HC Black 380Wp |
| Weight per Collector | 20 kg |
Reviews
Brilliant, no complaints at all
Absolutely brilliant 👍
Delivered when promised... very satisfied
Better than expected tbh
Got exactly what I needed, very pleased
10 out of 10
Such good value... impressed
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Quality is excellent. Worth every penny
Spot on mate, spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.