Royalkraft Line RK9500W
Brand: Royalkraft
Price: €260,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 201a292d-e0ab-4dcc-afc0-9f3ea5dada78
Description
Fuel: Benzin
Technology: Inverter
Output Voltages: 380 V, 220 V
Tank Capacity: 15 Litres
Engine Cycles: 4-stroke
Cylinder: 1
Hubraum: 163 ccm
Cooling System: air cooled
Start System: Electric Start
Sockets: 1 x 380V, 3 x 220V, 1 x 12V
Continuous Power Output: 3 kW
Length: 60 cm
Width: 45 cm
Height: 45 cm
Weight: 40 kg
Consumption: 2 L/h
Specifications
| Product Type | Power Generator |
|---|---|
| Fuel | Benzin |
| Technology | Inverter |
| Output Voltages | 380 V, 220 V |
| Tank Capacity | 15 Litres |
| Engine Cycles | 4-stroke |
| Cylinder | 1 |
| Hubraum | 163 ccm |
| Cooling System | air cooled |
| Start System | Electric Start |
| Sockets | 1 x 380V, 3 x 220V, 1 x 12V |
| Continuous Power Output | 3 kW |
| Length | 60 cm |
| Width | 45 cm |
| Height | 45 cm |
| Weight | 40 kg |
| Consumption | 2 L/h |
Reviews
Very pleased with this
Spot on
Top stuff!
10/10 would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.