Black and Decker 69146 (7.9KvA)
Brand: Black
Price: €1.979,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 367f3ba1-c610-4f7e-b561-75f991c4e2e6
Description
Output Voltages: 230 V, 400 V
Tank Capacity: 12 Litres
Engine Cycles: 4-stroke
Hubraum: 498 ccm
Cooling System: air cooled
Start System: Electric Start
Sockets: 1 x 400V/32A CEE, 1 x 230V/32A CEE, 1 x 230V/16A
Öltank Volumen: 1.6
Max. Power Output: 5.8 kW
Continuous Power Output: 5.5 kW
Rotations Per Minute: 3,000 rpm
Length: 96 cm
Width: 56 cm
Height: 79 cm
Weight: 160 kg
Protection Class: IP 23M
Features: Ground Fault Circuit Interrupter, Silencer
Mobility: Mobile
Specifications
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Output Voltages | 230 V, 400 V |
| Tank Capacity | 12 Litres |
| Engine Cycles | 4-stroke |
| Hubraum | 498 ccm |
| Cooling System | air cooled |
| Start System | Electric Start |
| Sockets | 1 x 400V/32A CEE, 1 x 230V/32A CEE, 1 x 230V/16A |
| Öltank Volumen | 1.6 |
| Max. Power Output | 5.8 kW |
| Continuous Power Output | 5.5 kW |
| Rotations Per Minute | 3,000 rpm |
| Length | 96 cm |
| Width | 56 cm |
| Height | 79 cm |
| Weight | 160 kg |
| Protection Class | IP 23M |
| Features | Ground Fault Circuit Interrupter, Silencer |
| Mobility | Mobile |
Reviews
Fantastic product, really impressed
Quality and price are unbeatable
Very pleased with this
Came super fast and works great
Five stars
Couldn't fault it
Better than expected tbh
Fantastic, ordering more!
Spot on mate, spot on
Legit so good
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.